x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Observator Guvernul alocă 17,8 milioane lei pentru echipamente de desalinizare în Mureș

Guvernul alocă 17,8 milioane lei pentru echipamente de desalinizare în Mureș

de Redacția Jurnalul    |    14 Iul 2025   •   13:00
Guvernul alocă 17,8 milioane lei pentru echipamente de desalinizare în Mureș

După contaminarea gravă a apei potabile din Târnăveni, Fântânele și Suplac, cauzată de pătrunderea apei în salina de la Praid, Guvernul a aprobat alocarea a 17,8 milioane de lei pentru achiziția de echipamente de desalinizare.

Guvernul României a aprobat, luni, la propunerea Ministerului Dezvoltării, o alocare de 17,8 milioane de lei din Fondul de Rezervă Bugetară pentru achiziționarea de echipamente de desalinizare a apei potabile în județul Mureș.

Decizia vine în contextul unei crize ecologice majore, declanșate de pătrunderea apei în salina de la Praid, în urma ploilor abundente.

Incidentul a dus la creșterea periculoasă a concentrației de sare în apa potabilă din localitățile Târnăveni, Fântânele și Suplac, care a lăsat mii de locuitori fără acces la apă curată.

Ca urmare, Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a decis demararea unui proces de desalinizare a râului Târnava Mică, iar Ministerul Mediului a identificat o soluție tehnologică rapidă pentru reluarea furnizării apei potabile în cele trei comunități afectate.

„Venim în ajutorul oamenilor afectați de salinizarea apei potabile. Sumele necesare vor fi transferate către autoritatea județeană și autoritatea locală din Târnăveni pentru achiziționarea aparaturii pentru desalinizarea apei”, a declarat ministrul dezvoltării, Cseke Attila.

(sursa: Mediafax)

 

×
Subiecte în articol: mureş desalinizare guvern