Termenul acordat de Traian Basescu opiniei publice pentru a "da cu pietre" in candidatii propusi pentru Parlament a expirat ieri.
OANA STANCU
Pe forumul PD insa dezbaterea nu a fost una publica. Mai degraba pedistii, fie ei membri sau angajati, si-au dat cu pietre singuri, dandu-si de gol identitatea cu folosirea unor elemente pe care numai ei le puteau sti. "De ce n-o puneti pe lista si pe Sanda?", intreaba o anume Maria, angajata a PD din 1994. Interventiile pe forum au prilejuit acuzatii si injurii din cele mai diverse. De la frauda cu rambursari de TVA pana la lucruri ce tin de viata intima a candidatilor. Pe lista neagra se afla Valentin Iliescu, Stelian Dutu, Tanase Barde, Cozmin Gusa, considerati traseisti politici, Brandusel Nechitean si Aurel Olarean de la Suceava acuzati de fraude, Anca Boagiu careia i se pune in carca esecul de la alegerile locale, Radu Berceanu pentru activitatea pe care a prestat-o ca ministru.
Liderul PD, Traian Basescu, a promis ca va tine cont de semnalele opiniei publice in ceea ce priveste listele parlamentare ale partidului care vor fi finalizate saptamana viitoare.