INVATATURILE MATUSII
![]() |
|
Eu, de exemplu, in ziua de 30 decembrie, ma trezesc de cu dimineata si ma duc la cumparaturi cu o lista bine pusa la punct ca atunci cand ma apuc de pregatit sa nu imi lipseasca nimic. Cateodata mai iau de la cofetarie dulciurile, gata preparate, dar anul acesta m-am hotarat sa fac totul in casa. Meniul este hotarat de vreo doua saptamani, asa ca stiu cu exactitate ce imi trebuie si mai ales cum va arata masa de Revelion. Voi face o salata cu varza de Bruxelles, avocado si o alta salata din fructe de mare, pentru ca vreau sa ies din tiparele Revelionului traditional, macar la aperitive. Friptura de porc, carnatii de casa cu o garnitura de cartofi natur nu vor lipsi de pe masa. Nici piftia pe care am facut-o cu doua zile in urma ca sa am timp sa o fierb mult, sa nu mai ramana deasupra grasime si pe care am pus-o in forme speciale ca sa ii dau un aspect cat mai delicios.
NU UITA
|
Cuptorul trebuie sa fie incins atunci cand puneti friptura, pentru a reusi sa se formeze o crusta menita sa retina sucul carnii.
Pentru a se patrunde bine, bucatile de carne introduse in cuptor nu trebuie sa fie foarte groase. Daca totusi sunt, cuptorul trebuie incalzit moderat la inceput. |
FRIPTURA SPECIALA
|
Se ia o bucata de cotlet de porc de 1,5-2 kg, se spala si se presara cu sare, piper, cimbru si 50 ml ulei, se pune intr-o tava si se introduce la cuptor. La inceput se poate acoperi cu o folie de aluminiu. Dupa o ora, se ia folia, se pun in jurul cotletului doi morcovi, o ceapa mare, cimbru, usturoi si se lasa pana se rumenesc. Sosul se strecoara si se serveste cu cotletul taiat felii. Pentru garnitura se fierb pe rand in apa cu sare 500 gr broccoli si o varza de Bruxelles. Cand sunt gata, se scot si se soteaza in ulei amestecat cu margarina.
|