Studentii de anul I de la Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica (CSIE) se plang intr-o scrisoare adresata ziarului ca, la inceputul sesiunii de vara, la avizierele din Cibernetica a fost pus urmatorul anunt: "Studentii care au mai mult de doua restante trebuie sa plateasca 250.000 de lei/restanta".
La data de 21.06, adica in ultima zi de sesiune, anuntul a fost modificat in: "Studentii trebuie sa plateasca 250.000 de lei/restanta. Toate restantele se platesc!". Intrigati de aceasta modificare, studentii au vizitat avizierele celorlalte facultati din ASE, unde au constatat ca "primele doua restante sunt gratuite".In continuare, nedumeriti studentii au vizitat si site-ul Universitatii Bucuresti, pentru a vedea care este situatia de acolo.
Intrebarile studentilor la care nu au primit nici un raspuns sunt: de ce CSIE este singura facultate de stat din Bucuresti la care nu mai exista gratuitate pentru restante?; de ce aceasta schimbare a fost anuntata in ultima zi de sesiune?
Asta deoarece "pentru un student din provincie la CSIE, la forma de invatamant cu taxa, care munceste pentru a face fata taxelor si pentru a supravietui, gratuitatea primelor doua restante era o adevarata "mana cereasca". Intr-o asa situatie financiara delicata sa fi ajuns Facultatea CSIE, incat sa fie nevoita sa stoarca si ultimul banut de la studentii sai?", se intreaba tinerii.