Jurnalul.ro Euro 2016 EURO 2016: Franţa, în optimile de finală, după ce a învins Albania (2-0)

EURO 2016: Franţa, în optimile de finală, după ce a învins Albania (2-0)

16 Iun 2016   •   06:47
Sursa foto: captura Dolce Sport

Reprezentativa de fotbal a Franţei a învins cu scorul de 2-0 (0-0) selecţionata Albaniei, miercuri seara pe Stade Velodrome din Marsilia, într-o partidă din cadrul Grupei A de la EURO 2016, succes care îi asigură calificarea în optimile de finală ale competiţiei pe care o găzduieşte.

"Les Bleus" au deschis scorul prin atacantul Antoine Griezmann, în ultimul minut al timpului regulamentar de joc, iar apoi şi-au majorat avantajul în cel de-al şaselea minut al prelungirilor, prin Dmitri Payet.

Imediat după fluierul de start al meciului, francezii, fără vedeta Paul Pogba, care a rămas pe banca de rezerve, au preluat controlul jocului, iar prima ocazie clară de gol a fost consemnată în minutul 6, când Olivier Giroud a trimis cu capul puţin peste poartă, după o lovitură liberă executată de Dmitri Payet.

Starea proastă a gazonului nu a părut să-i deranjeze pe elevii lui Didier Deschamps, care au mărit presiunea asupra defensivei albaneze, încurajaţi frenetic de spectatorii aflaţi în tribune.

Albania a reuşit o primă acţiune mai consistentă în minutul 14, însă şutul lui Ermir Lenjani nu a nimerit spaţiul porţii lui Hugo Lloris.

"Les Bleus" revin în atac, însă nici Anthony Martial, bine lansat de Blaise Mautidi, şi nici Payet nu au găsit cele mai bune soluţii în careul albanez.

La jumătatea primei reprize, Albania reuşeşte să mai tempereze elanul ofensiv al gazdelor, iar Elseid Hysaj le dă emoţii francezilor cu o centrare în careu, balonul deviat uşor de Martial fiind reţinut însă de Lloris, înainte ca decarul albanezilor, Armando Sadiku, să mai poată ajunge la minge.

După o nouă ocazie a francezilor, ratată de Giroud (36), finalul de repriză le-a aparţinut albanezilor, care au beneficiat de o lovitură liberă în minutul 44, însă Ledian Memushaj a trimit balonul peste poartă, scorul rămânând astfel nemodificat până la pauză.

Francezii au revenit de la vestiare decişi să tranşeze cât mai rapid soarta jocului, iar Deschamps îl aruncă în luptă pe Pogba, dezamăgitor în meciul de deschidere cu România, în locul lui Martial.

Impulsionaţi de public, "Les Bleus" forţează deschiderea scorului, însă albanezii au fost cei care şi-au creat cea mai mare ocazie de gol în debutul reprizei secunde, Memushaj trimiţând balonul în bara stângă a porţii lui Lloris, după ce a câştigat un duel cu Sagna (min.52)

Reacţia francezilor nu s-a lăsat prea mult aşteptată, iar Pogba ratează o bună şansă de a marca, două minute mai târziu, pe fondul intensificării presiunii gazdelor la poarta albanezilor.

Elevii lui Deschamps au expediat la rândul lor balonul în bară, prin Giroud, în urma unei centrări foarte bune a lui Evra (min.69). Giroud a fost înlocuit ulterior cu Gignac, fost jucător la Olympique Marseille între 2010 şi 2015, a cărui intrare pe gazon a fost cerută insistent de spectatorii de pe Stade Velodrome.

Franţa forţează marcarea golului victoriei în finalul jocului şi reuşeşte să o facă prin noul intrat Antoine Griezmann, atacantul lui Atletico Madrid, care a fructificat o centrare a lui Rami, în ultimul minut al timpului regulamentar. Elevii lui Deschamps şi-au majorat apoi avantajul în cel de-al şaselea minut al prelungirilor, prin Dmitri Payet.

Graţie acestui succes, Franţa a acumulat 6 puncte în două meciuri disputate şi şi-a asigurat astfel prezenţa în optimile de finală ale competiţiei pe care o găzduieşte. "Les Bleus" sunt urmaţi în clasament de Elveţia, cu 4 pct, România, cu 1 pct, şi Albania, cu 0 pct. Ultimele meciuri din Grupa A, Elveţia - Franţa şi România - Albania, sunt programate luni, 20 iunie.

Franţa - Albania 2-0 (0-0)
Au marcat: Antoine Griezmann (90), Dmitri Payet (90+6).
Marsilia - Stade Velodrome
EURO 2016 - Grupa A
Spectatori: 65.000.

Au evoluat echipele:
Franţa: 1-Hugo Lloris (căpitan) - 19-Bacary Sagna, 4-Adil Rami, 21-Laurent Koscieslny, 3-Patrice Evra - 5-N'Golo Kante, 14-Blaise Mautidi - 20-Kingsley Coman (7-Antoine Griezmann, min.68), 8-Dmitri Payet, 11-Anthony Martial (15-Paul Pogba, min.46) - 9-Olivier Giroud (0-André-Pierre Gignac, min.77). Selecţioner: Didier Deschamps.
Rezerve neutilizate:16-Steve Mandanda, 23-Benoit Costil - 2-Christophe Jallet, 6-Yohan Cabaye, 10-André-Pierre Gignac, 12-Morgan Schneiderlin, 13-Eliaquim Mangala, 17-Lucas Digne, 18-Moussa Sissoko, 22-Samuel Umtiti.

Albania: 1-Etrit Berisha - 7-Ansi Agolli (căptain), 15-Mergim Mavraj, 18-Arlind Ajeti, (6-Frédéric Veseli, min.85), 4-Elseid Hyssop - 2-Andi Lila (21-Odise Roshi, min.71), 22-Amir Abrashi, 13-Burim Kukeli (14-Taulant Xhaka, min.74), 9-Ledian Memushaj, 3-Ermir Lenjani - 10-Armando Sadiku. Selecţioner: Giovanni de Biasi.
Rezerve: 12-Orges Shehi, 23-Alban Hoxha - 8-Migjen Basha, 11-Shkëlzen Gashi, 16-Sokol Çikalleshi, 17-Naser Aliji, 18-Bekim Balaj, 20-Ergys Kaçe.

Arbitru: William Collum (Scoţia); arbitri asistenţi: Damien MacGraith (Irlanda), Francis Connor (Scoţia); arbitri asistenţi suplimentari: Bobby Madden, John Beaton (ambii Scoţia); arbitru de rezervă: Michael Oliver (Anglia).
Delegat UEFA: Roland Ospelt (Liechtenstein).
Cartonaşe galbene: Kante (88) - Kukeli (65), Abrashi (81).