Jurnalul.ro RIO 2016 Olimpiada. Tenis: Begu şi Tecău, calificaţi în sferturile probei de dublu mixt

Olimpiada. Tenis: Begu şi Tecău, calificaţi în sferturile probei de dublu mixt

12 Aug 2016   •   05:45

Jucătorii români de tenis Irina Begu şi Horia Tecău s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale probei de dublu mixt, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după 4-6, 7-6 (1), 10-8 cu polonezii Agnieszka Radwanska/Lukasz Kubot.

Tricolorii s-au impus după o oră şi 48 de minute, la capătul unui meci echilibrat. În primul set s-a mers practic cap la cap, polonezii reuşind un break decisiv în final, pentru 6-4. Cele două cupluri nu au reuşit să se departajeze în setul al doilea şi s-a ajuns în tie break, unde românii au fost mai buni şi s-au impus cu 7-1. În super tie break, polonezii au condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, însă Begu şi Tecău au revenit şi au egalat, 4-4, adversarii au mai condus cu 5-4 şi 6-5, dar reprezentanţii noştri au reuşit trei puncte consecutive şi au preluat conducerea cu 8-6. Radwanska şi Kubot s-au apropiat la un punct, dar ai noştri au refăcut ecartul, 9-7. Polonezii au reuşit un mini-break şi au avut serviciul la 9-8 pentru români, dar Begu şi Tecău au reuşit să închidă meciul.

Vineri, în sferturi, Begu şi Tecău vor înfrunta perechea cehă Lucie Hradecka/Radek Stepanek, care a profitat de retragerea spaniolilor Garbine Muguruza şi Rafael Nadal.

Florin Mergea şi Horia Tecău şi-au asigurat o medalie la dublu masculin, după ce s-au calificat în finala probei, urmând să joace vineri contra spaniolilor Marc Lopez/Rafael Nadal.

La dublu mixte trebuia să joace iniţial şi perechea formată din Monica Niculescu şi Florin Mergea, dar cei doi s-au retras din cauza problemelor medicale pe care Monica le acuză la spate şi care au forţat-o să declare forfait şi la simplu, în turul al doilea.