Jurnalul.ro RIO 2016 RIO 2016. Handbal feminin: România, învinsă fără drept de apel de Angola

RIO 2016. Handbal feminin: România, învinsă fără drept de apel de Angola

07 Aug 2016   •   06:10
Sursa foto: imagean/Getty Images/iStockphoto

Naționala feminină de handbal a României, medaliată cu bronz la Mondialul de anul trecut, a fost învinsă fără drept de apel de Angola cu scorul de 23-19 (11-9), sâmbătă, în primul său meci din Grupa A, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Angola, bronz la ultima ediție a Campionatului Africii, a umilit pur și simplu echipa României, pe care a condus-o în mai multe rânduri la cinci goluri.

Tricolorele au avut evoluții penibile în acest meci, singura care s-a ridicat la valoarea obișnuită fiind portarul Paula Ungureanu, care a avut 15 intervenții (39%).

România se îndepărtează considerabil de medalii după acest eșec în fața celei mai slabe echipe din grupă.

Angola a început bine meciul și a condus cu 3-0, România marcând primul său gol abia în minutul 10 (1-3). România a reușit să egaleze, 4-4 (14), dar nu a reușit să preia conducerea, echipa africană fiind cea care a condus ostilitățile și s-a desprins din nou, la 9-6 (21). La pauză, Angola conducea cu 11-9.

Echipa antrenată de suedezul Tomas Ryde s-a apropiat la un gol, 11-12 (35), dar apoi Angola și-a mărit avansul la cinci goluri, 16-11 (40). România a mai tras speranțe pentru un rezultat bun după ce s-a apropiat la 16-18 (52), dar jucătoarele africane, susținute din tribune, au marcat două goluri și scorul a devenit 20-16 (54), pentru ca apoi să crească la cinci goluri, 22-17 (58), meciul încheindu-se cu 23-19.

Au evoluat echipele:

România: Ionica Munteanu, Paula Ungureanu — Gabriella Szucs, Melinda Geiger (1 gol), Eliza Buceschi (1), Cristina Neagu (8), Aurelia Brădeanu (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean-Elisei (1), Oana Manea (1), Florina Chintoan (2), Patricia Vizitiu, Laura Chiper (4). Selecționer: Tomas Ryde.

Angola: Cristina Direito Branco, Teresa Patricia Almeida — Juliana Jose Machado (2), Lurdes Marcelina Monteiro (1), Natalia Maria Bernardo (3), Albertina Cruz Kassoma (2), Luisa Kiala (2), Azenaide Daniela Carlos (2), Wuta Waco Bige Dombaxi (2), Magda Alfredo Cazanga (3), Liliana da Silva Venancio, Janete Viegas dos Santos (1), Isabel Evelize W. Guialo (5). Selecționer: Filipe de Carvalho Cruz.

În celelalte meciuri din Grupa A, Brazilia a dispus de Norvegia cu 31-28, iar Spania a întrecut Muntenegru cu 25-19.

Următoarele meciuri vor avea loc luni, Spania — Norvegia, Brazilia — România și Angola — Muntenegru. Primele patru clasate se califică în sferturile de finală.