Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Fotbal: CSMS Iași, calificată în optimile Cupei României, la loviturile de departajare

22 Sep 2015   •   21:00
 CSMS Iaşi s-a calificat cu emoţii în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi seara, după ce a învins formaţia de ligă secundă ACS Berceni cu 4-2, la loviturile de departajare, în deplasare, într-un meci din şaisprezecimile de finală ale competiţiei în care scorul a fost egal, 1-1, atât la finalul celor 90 de minute, cât şi după 120 de minute.

''Lanterna roşie'' a Seriei I a deschis rapid scorul, în minutul 6, prin Leonard Dobre, fostul atacant al echipei din Copou, şi a avut o bară în prima repriză prin Ionuţ Fâşie. Ieşenii au evitat in extremis eliminarea, după ce Bojan Golubovic a egalat în timpul adiţional acordat de arbitru (90+4), dintr-un penalty dictat pentru henţ la Fâşie. Alexandru Boiciuc (CSMS) avusese o bară în min. 90+1.

Niciuna dintre echipe nu a reuşit să se desprindă în prelungiri, deşi ilfovenii au jucat în zece oameni din min. 101, când ivorianul Boafo a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben.

La loviturile de departajare au ratat ambii marcatori, Golubovic şi Dobre, eroul ieşenilor fiind portarul italian Caparco, după ce a apărat şuturile lui Dobre şi Fâşie. Pentru oaspeţi au înscris Enescu, Vasile Gheorghe, Piccioni şi Mihalache, iar pentru ACS Berceni au transformat Neagu şi Cioranu.

Alături de CSMS Iaşi, în optimi s-au mai calificat CFR Cluj, Pandurii Târgu Jiu (toate trei după timpul regulamentar), ASA Târgu Mureş şi FC Viitorul 2 Constanţa (liga a treia).

ACS Berceni (II) - CS Municipal Studenţesc Iaşi 1-1 (1-0, 1-1), după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare, stadion Comunal - Berceni
Au marcat: Leonard Dobre (6), respectiv Bojan Golubovic (90+4 - penalty).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Bojan Golubovic 0-0 (ratare - apără Felix Manciu), Marian Neagu 1-0 (gol), Andrei Enescu 1-1 (gol), Leonard Dobre 1-1 (ratare - apără Alessandro Caparco), Vasile Gheorghe 1-2 (gol), Ionuţ Fâşie 1-2 (ratare - apără Alessandro Caparco), Gianmarco Piccioni 1-3 (gol), Codruţ Cioranu 2-3 (gol), Ovidiu Mihalache 2-4 (gol).
Cartonaş roşu: Ettien Boafo (Berceni, 101).
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin); arbitri asistenţi: Răzvan Mihai Dobre (Şotânga/DB), Florin Pucheanu (Ulmi/DB); arbitru de rezervă: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) - CCA, Florin Zisu (Constanţa) - FRF