Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Fotbal Cupa României: Primele rezultate din etapa a II-a a grupelor

Fotbal Cupa României: Primele rezultate din etapa a II-a a grupelor

09 Noi 2022   •   10:00
Sursa foto: Șerban Mihăilă

Primele trei meciuri ale celei de a doua etape din Cupa României la fotbal masculin s-au jucat marți și s-au soldat cu o victorie a gazdelor, una a oaspeților și o remiză. Cel mai spectaculos meci al zilei le-a avut protagoniste pe Dinamo și Sepsi OSK și s-a încheiat cu victoria formației din primul eșalon.

În Grupa A, s-au jucat două meciuri, încheiate cu următoarele rezultate:

Unirea Slobozia – ACS Petrolul 52 Ploiești 0-0 (0-0)
Dinamo – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2-3 (0-1)

Sepsi OSK a condus cu 0-2, pentru ca în ultimele 10 minute să se marcheze două autogoluri, câte unul de fiecare parte. Dinamo a închis tabela, cu golul marcat în minutul 90+3 de Roșu.

Sepsi OSK e momentan pe prima poziție în grupă, cu șanse mari la calificarea în faza eliminatorie a competiției.

A mai rămas de disputat jocul U Craiova 1948 – FC Voluntari, pe stadion Municipal – Târgu Jiu, joi, de la ora 16:00

6. Petrolul Ploiești 1

În Grupa B, CS Mioveni – FC Botoșani s-a încheiat cu victoria cu 1-0 a gazdelor, care cu două victorii sunt foarte aproape de ieșirea din grupă.

Program Grupa C

FC Rapid 1923 – Farul Constanța, stadion Giulești – București, miercuri, ora 21:00
CSM Alexandria – “U” Cluj, stadion “Municipal” – Turnu Măgurele, joi, ora 14:00
CSC Dumbrăvița – CFR Cluj, stadion “Dr. Constantin Rădulescu” – Cluj-Napoca, joi, ora 18:15

Program Grupa D

Minaur Baia Mare – Hermannstadt, stadion “Viorel Mateianu” – Baia Mare, miercuri, ora 14:00
Chindia Târgoviște – FC Argeș, stadion “Ilie Oană” – Ploiești, miercuri, ora 14:45
CS Ocna Mureș – Universitatea Craiova, stadion Minaur – Zlatna, miercuri, ora 17:00

Clasament Grupa D

1. Universitatea Craiova 3
2. CS Ocna Mureş 3
3. FC Argeş 1
4. Minaur Baia Mare 1