Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Universitatea Cluj e a treia echipă calificată în semifinalele Cupei României

Universitatea Cluj e a treia echipă calificată în semifinalele Cupei României

de Redacția Jurnalul    |    03 Apr 2024   •   23:31
Sursa foto: FC Universitatea Cluj

Argentinianul Anselmo a marcat golul victorie în minutele suplimentare de joc ale sfertului de finală din Cupa României. Universitatea Cluj a câștigat astfel cu 1-0 partida cu FC Hermannstadt, după un meci pe care l-a dominat.

După o primă ocazie a lui Chipciu, Dan Nistor a luat la țintă rădăcina bării porții lui Căbuz, cu un șut de la peste 25 de metri.

Ngoma e egalat scorul la „bări” înainte de pauză, cu o lovitură de cap din marginea careului de 6 metri.

Intrat în repriza secundă, argentinianul Anselmo a bifat două ocazii consistente înainte de a marca golul victoriei, în al doilea minut suplimentar de joc.

Roger a trimis o centrare în fața porții, de unde Vali Gheorghe a trimis cu capul spre poartă. Căbuz a respins, însă Anselmo a fost pe fază și a introdus mingea în plasă de pe linia porții.

În ultimul meci al sferturilor se întâlnesc joi Universitatea Craiova și Oțelul Galați.