Jurnalul.ro Sport Fotbal international Execuţie în direct pe Nou Camp: Barca-Real Madrid 5-0! (cu video)

Execuţie în direct pe Nou Camp: Barca-Real Madrid 5-0! (cu video)

30 Noi 2010   •   09:34

Barcelona a obţinut, luni seară, pe stadionul Nou Camp, a cincea victorie consecutivă în El Clasico, după ce şi-a umilit marea rivală Real Madrid cu un incredibil 5-0 (2-0), urcând pe prima poziţie a clasamentului.

În faţa a 100.000 de spectatori, extratereştrii lui Pep Guardiola i-au executat din toate poziţiile pe galacticii lui Mourinho la capătul unui meci în care Messi şi Compania au părut deseori că au în faţă un adversar dintr-o ligă inferioară. Pentru Real, a fost a doua umilinţă cruntă într-un an şi jumătate, după acel istoric 6-2 reuşit pe Santiago-Bernabeu în primăvara anului 2009, iar pentru Mourinho este cea mai severă înfrângere din cariera de antrenor!

Deşi toate privirile erau aţintite asupra duelului Messi-Cristiano Ronaldo, protagoniştii partidei de aseară au fost alţii. După doar 18 minute, Xavi şi Pedro au ucis, practic, meciul. După bara senzaţională a lui Messi, Barca a deschis scorul în minutul 9 prin Xavi, care l-a lobat pe Casillas din 6 metri după o pasă magistrală primită printre fundaşii adverşi de la Iniesta. Opt minute mai târziu, o fază prelungită de atac a catalanilor s-a încheiat cu al doilea gol: mingea a ajuns în aripa stângă a lui David Villa, care centrat în forţă, Casillas a ratat respingerea, iar Pedro a reluat simplu în poarta goală.

La pauză, Jose Mourinho a încercat ceva (numai el ştie ce...), scoţându-l pe Ozil şi aruncându-l în luptă pe Lassana Diarra. Mutarea n-a adus nimic nou în jocul "albilor", ba din contră. Barca şi-a majorat diferenţa în minutul 55, prin David Villa care, scăpat din marcajul lui Pepe, l-a învins pe Casillas cu un şut la colţul lung. Astfel, fostul atacant al Valenciei a intrat în grupul select al fotbaliştilor care au marcat la primul lor El Clasico. Şi Villa nu s-a oprit aici... După doar trei minute, "şeptarul" Barcelonei a primit o pasă pe culoar de la Messi şi a înscris pentru 4-0 cu un şut printre picioarele nefericitului Casillas pentru 4-0. Bomboana pe coliva lui Mourinho a fost pusă de Jeffren care, la doar patru minute după ce intrase pe teren, a înscris primul lui gol într-un El Clasico, fructificând o centrare a lui Bojan Krkic.