Jurnalul.ro Sport Fotbal international Meci de infarct la Manchester: City - Dortmund 1-1

Meci de infarct la Manchester: City - Dortmund 1-1

03 Oct 2012   •   23:52

Manchester City a oferit un nou meci dramatic în grupa morţii din Liga Campionilor, salvând o remiză, 1-1, în ultimul minut al partidei de pe teren propriu, cu Borussia Dortmund, după ce campioana Germaniei a ratat cel puţin 7 situaţii rarissime şi a oferit un penalty gratuit trupei lui Roberto Mancini, umilită în ansamblu.

În celălalt meci al grupei, Real Madrid a făcut instrucţie cu Ajax, chiar la Amsterdam, unde s-a impus cu 4-1.

Malaga a câştigat la pas, 3-0 pe terenul lui Anderlecht şi este liderul unei grupe din care mai fac parte Milan şi Zenit St. Petersburg, 3-2 pentru italieni pe terenul ruşilor.

Arsenal a obţinut a doua sa victorie în grupă, 3-1 cu Olympiakos, fiind urmată în clasament de Schalke, decât 2-2 acasă cu Montpellier, deşi campioana Franţei a evoluat aproape o repriză în inferioritate, egalând în ultimul minut de joc.

În fine, banii pompaţi de şeici în vedetele lui PSG nu s-au regăsit în prestaţia de la Porto, acolo unde gazdele s-au impus cu 1-0 şi conduc în clasament, cu maxim de puncte. Dinamo Kiev a trecut la pas de cealaltă Dinamo a grupei, cea din Zagreb, scor 2-0.