Jurnalul.ro Sport Info sport

Info sport

20 Mar 2008   •   00:00

În prima zi a Campionatelor Europene de înot de la Eindhoven, Dragoş Coman s-a clasat pe locul 7 în finala probei de 400 m liber, cu timpul de 3 minute, 49 de secunde şi 36 de sutimi.

Coman, locul 7 la CE de înot

În prima zi a Campionatelor Europene de înot de la Eindhoven, Dragoş Coman s-a clasat pe locul 7 în finala probei de 400 m liber, cu timpul de 3 minute, 49 de secunde şi 36 de sutimi. Victoria a revenit rusului Iuri Prilukov, în 3 minute, 45 de secunde şi 10 sutimi. Ieri, Coman a obţinut al 7-lea rezultat  în seriile probei de 800 m liber, calificându-se pentru finala de azi. Ceilalţi sportivi români care au concurat până acum nu au acces în finale.

Olandezul Ruud van Nistlerooy  s-a operat la gleznă

Ruud van Nistlerooy ar putea rata finalul de sezon în Primera Division, acesta fiind supus ieri unei intervenţii chirurgicale la glezna dreaptă. Atacantul lui Real Madrid va avea nevoie de o pauză de o lună şi jumătate, dar prezenţa sa la Euro 2008 nu este în pericol.

Liga 1, etapa 24

Ieri

Dacia Mioveni – Oţelul Galaţi   1-0

Cr. Bratu (’81)

FC Vaslui – Poli Timişoara       3-0

Andronic (’2), Zmeu (’9), Ljubinkovici (’42-pen)

18. “U” Cluj     25-37   17p

Etapa viitoare: Sâmbătă, 22 martie: “U” Cluj – Dinamo (16:00, Kanal D), Poli Iaşi – CFR Cluj (20:45, Antena 1); Duminică, 23 martie: “U” Craiova – FC Vaslui (15:00, TVR 1), Oţe-

lul – Gloria Bistriţa (15:30, Telesport), Gloria Buzău – Rapid (16:00, Naţional TV), Poli Timişoara – Dacia Mioveni (19:00, Telesport), Steaua – UTA (20:30, Kanal D); Luni, 24 martie: Ceahlăul – FC Unirea (18:00, Naţional TV); Farul – Pandurii (19:00, Telesport).

Dinamo – Poli Iaşi 2-1

Cu Lajos!

Gigi Mulţescu a obţinut prima victorie pe banca lui Dinamo, însă succesul a fost facilitat de arbitrul Tiberiu Lajos. În prima repriză, Stoican (’44) a văzut cartonaşul roşu, iar la faza imediat următoare Andrei Cristea a redus din handicap. În minutul 77, stoperul lui Dinamo, Moţi, l-a faultat clar în careu pe slovenul Bersnjak, însă Lajos nu a dictat penalty-ul şi eliminarea cuvenite.