Jurnalul.ro Sport Irina Begu, prima româncă ce trece în turul 2 la Australian Open!

Irina Begu, prima româncă ce trece în turul 2 la Australian Open!

de Redacția Jurnalul    |    18 Ian 2023   •   11:35

Irina Begu a reușit miercuri dimineață să se calificce în turul secund la Australian Open, învingând cu emoții pe sportiva americană Elizabeth Mandlik, ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser. Begu a fost condusă cu 3-6, 3-5, dar a reușit să recupereze și să treacă mai departe.

Meciul ce trebuia să se joace marți a fost amânat și miercuri dimineața mai mult de 3 ore din cauza ploii.
Irina Begu s-a impus cu 3-6, 7-6, 6-2, dând startul revenirii în momentul în care Mandlik (129 WTA) servea pentru câștigarea meciului, în setul secund, la 3-5 pentru americancă.

Begu a recuperat cu un rebreak la zero și a dus setul în tiebreak, pe care l-a adjudecat categoric cu 7-1.

În decisiv, românca nu a mai avut probleme, în ciuda faptului că și-a cedat de două ori serviciul. Begu a realizat 4 break-uri și după ce a ratat primele două mingi de meci la 5-1, a valorificat-o pe prima din game-ul imediat următor, obținând calificarea.

În turul secund, Begu (30 WTA) o întâlnește pe germana Laura Siegemund (158 WTA), care a trecut în primul tur de italianca Lucia Bronzetti (52 WTA).