Jurnalul.ro Sport Lupte: Andreea Ana, medaliată cu argint la Mondialele de cadeți

Lupte: Andreea Ana, medaliată cu argint la Mondialele de cadeți

08 Sep 2017   •   22:00

Sportiva română Andreea Beatrice Ana a cucerit medalia de argint la categoria 52 kg, vineri, la Campionatele Mondiale de lupte pentru cadeţi de la Atena, după ce a fost învinsă în finală de japoneza Yuzuka Inagaki.

Ana a trecut în optimi de germanca Josefine Maria Purschke, în sferturi a învins-o pe Mariana Drăguţan (Rep. Moldova), iar în semifinale s-a impus în faţa indiencei Minakshi Minakshi.

La cat. 60 kg, Amina Roxana Capezan a ocupat locul 17, după ce a fost învinsă şi în recalificări de rusoaica Anastasia Parohina.

La cat. 58 kg, stilul liber, Norbert Gabriel Orban va evolua sâmbătă în recalificări contra ungurului Karoly Kiss, după ce l-a învins în calificări pe bulgarul Stilian Iancev Iliev şi a pierdut în optimi la japonezul Ryuto Sakaki.