Jurnalul.ro Sport Mircea Lucescu şi Razvan Raţ au câştigat Cupa UEFA

Mircea Lucescu şi Razvan Raţ au câştigat Cupa UEFA

de Ovidiu Ciutescu    |    21 Mai 2009   •   00:00
Sursa foto: KAI PFAFFENBACH/

Ultima ediţie a Cupei UEFA, în actualul format, a trimis trofeul şi în România. Măcar prin reprezentanţii pe care i-am avut în finala de la Istanbul, Mircea Lucescu şi Răzvan Raţ. Shatior Doneţk a învins, pe arena ''Şukru Saracoglu'', Werder Bremen, şi a dus titlul în Ucraina.

Lacrimi şi contestaţii - la adresa lui Cantalejo- vărsate de jucătorii germani. Exuberanţă afişată de învingători. Totul la finele unui joc strâns, încheiat cu victoria, scor 2-1, "minerilor" din Doneţk. Ultimul trofeu generat de Cupa UEFA rămâne în estul Europei, în Ucraina.

Meciul a debutat cu echipa lui Lucescu atacând în valuri. Liber, la marginea careului, Adriano ratează o ocazie imensă în minutul 6. Apoi, Werder, a încercat vigilenţa apărării adverse, min.25, dar Mezut Ozil nu a putut trece de Kucer. În minutul 25, Răzvan Raţ urcă bine în partea adversă, trimite spre Adriano, atacantul brazilian deschizând scorul cu un şut de efect peste portarul Wiese. Acelaşi brazilian are "2-0" în vârful bocancului în minutul 28.

Ghinionul proverbial pare să îl atingă pe  Lucescu senior în minutul 35. Pe fondul dominării jocului de către echipa sa, Piatov face o gafă de debutant şi scorul revine la egalitate pe tabelă, 1-1. Norocul ocoleşte trupa din Doneţk şi cu patru minute înainte de finalul primei părţi, atunci când Wiese deturnează senzaţional torpila trimisă de Lewandowski.

Ucrainienii încep ofensiv şi partea secundă.  Jadson trimite, din lovitură liberă, periculos pe poarta lui Wiese - minutul 52. Apoi jocul pare să se calmeze iar Werder să capete curaj şi să atace poarta ezitantului Piatov.  Totuşi, cuvântul de ordine, a fost prudenţa, ambele echipe parcă dorind să ducă jocul în prelungiri. Ultima ocazie importantă a venit în minutul 78, atunci când Piatov salvează golul la lovitura de cap a lui Pizarro.

Prima acţiune periculoasă a prelungirilor îi aparţine lui Srna, al cărui şut e respins de Wiese, iar Gladki nu ajunge balonul pentru a relua în plasă (92). Nebunia se produce în minutul 97. Şahtior preia din nou conducerea, după golul lui Jadson, care l-a învins pe Wiese cu un şut parabil, la centrarea lui Srna.

Miza dată de trofeul pus în joc şi de avantajul înregistrat pe tabelă o fac pe Şahtior să desfăşoare un excelent joc de temporizare, căutând spaţiile libere din apărarea lui Werder pentru o lovitură decisivă. Astfel, Willian este foarte aproape de gol în minutul 105, dar lobul său trece peste transversală. Nemţii riscă totul, cresc presiunea la poarta lui Piatov, şi rezultatele apar. Tziolis are o ocazie bună, dar şutul său ocoleşte de puţin poarta - min. 112. Meciul se încheie cu răfuiala dintre Pizzaro şi Cantalejo, atacantul peruan cerând penalty la una dintre acţiunile avute în careul advers.

Mircea Lucescu: Îi mulţumesc lui Răzvan pentru tricolor

"Victoria a venit în urma unei munci foarte grele, am crescut şi am educat un grup de jucători foarte tineri. Meritam mai mult decât rezultatul de pe tabelă, greşeala lui Pyatov i-a tras puţin înapoi pe băieţii mei, dar e bine că râdem acum.

O finală e ceva extraordinar, sunt bucuros că am avut parte şi de susţinerea tribunei. Mi-au făcut o primire foarte fumoasă, le mulţumesc tuturor! Îi mulţumesc lui Răzvan că mi-a adus tricolorul, acum el îl apără şi de el depind bucuriile românilor!
", a spus Lucescu la PRO TV.

Casetă tehnică:

Şahtior Doneţk - Werder Bremen 2-1 (1-1, 1-1) - după prelungiri

Au marcat: Luiz Adriano (25), Jadson (97), respectiv, Naldo (35).

Istanbul, stadion ''Şukru Saracoglu'': 50.000 spectatori.

Şahtior: 30. Andrei Piatov - 33. Darijo Srna (căpitan), 5. Alexandr Kucer, 27. Dmitro Cigrinski, 26. Răzvan Raţ - 18. Mariusz Lewandowski, 7. Fernandinho - 11. Ilsinho (19. Alexei Gai, 100), 8. Jadson (4. Igor Duljaj, 112), 22. Willian - 17. Luiz Adriano (21. Aleksandr Gladki, 90). Antrenor: Mircea Lucescu.

Werder Bremen: 1. Tim Wiese - 8. Clemens Fritz (3. Petri Pasanen, 95), 15. Sebatian Proedl, 4. Naldo, 2. Sebastian Boenisch - 25. Peter Niemeyer (16. Alexandros Tziolis, 103), 22. Torsten Frings, 6. Frank Baumann, 11. Mesut Ozil - 9. Markus Rosenberg (14. Aaron Hunt, 77), 24. Claudio Pizarro. Antrenor: Thomas Schaaf.

Arbitri: Luis Medina Cantalejo - Jesus Calvo Guadamuro, Robert Diaz Perez Del Palomar (toţi din Spania)

Cartonaşe galbene: Frings (45+1), Srna (57), Lewandowski (77), Fritz (82), Ilsinho (87), Tziolis (115), Boenisch (120+2).

Repere:

Şahtior a câştigat primul trofeu al unui club ucrainean după declararea independenţei acestei ţări, în 1991.

La meci a asistat şi preşedintele Ucrainei, Viktor Iuşcenko, premierul turc Recep Tayyip Erdogan, dar şi preşedintele UEFA, Michel Platini. Printre invitaţi s-a aflat şi "martorul DNA", preşedintele FRF Mircea Sandu.

Din sezonul viitor, Cupa UEFA îşi va schimba numele (Europa League) şi formatul, cu patru tururi preliminare şi o fază care va cuprinde 12 grupe a câte 4 echipe (sistem tur-retur, fiecare cu fiecare).

Finalul jocului l-a găsit pe Mircea Lucescu înfăşurat într-un drapel tricolor pe care l-a primit din tribună, de la Răzvan Lucescu.

Mircea Lucescu a fost aclamat la scenă deschisă pe arena grupării Fenerbahce, turcii strigând minute în şir "I love you Luce"

Şahtior Doneţk a sărbătorit câştigarea trofeului la un restaurant cu specific pescăresc. Acelaşi loc a fost gazda lui Lucescu la fiecare chef prilejuit de câştigarea vreunui trofeu în perioada în care a antrenat în Turcia.