Jurnalul.ro Sport FOTBAL. Grecia, învinsă acasă de Coreea de Sud! Rezultatele meciurilor de pregătire de miercuri

de Agerpres    |    06 Mar 2014   •   08:52

Reprezentativa Greciei - adversara României în preliminariile EURO 2016 şi echipa care ne-a eliminat în barajul de calificare la CM 2014 - a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), de selecţionata Coreei de Sud, într-un meci de pregătire în vederea Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2014. Meciul s-a disputat pe stadionul Karaiskakis din Pireu.

Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, prin Park Chu-Young (min.18), rezultatul final fiind stabilit după pauză de Son Heung-Min (min.56).

Tot miercuri, într-o partidă în care s-au întâlnit alte două viitoare adversare ale tricolorilor din preliminariile europene, Finlanda s-a impus cu 2-1 în faţa Ungariei, prin golurile lui Joel Pohjanpalo (min.74) şi Roman Eremeko (min.85 din penalty), după ce gazdele au condus la pauză cu 1-0, graţie reuşitei lui Rudolf Gergely. Într-un alt joc, Irlanda de Nord a remizat în deplasare, 0-0, cu naţionala Ciprului.

În preliminariile EURO 2016, România va avea ca adversare Grecia, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord şi Insulele Feroe.

Miercuri seară, România a terminat la egalitate (0-0) cu Argentina, într-o întâlnire amicală desfăşurată pe Arena Naţională din Bucureşti.