Jurnalul.ro Sport Sporturi Tenis de masă - Elizabeta Samara a debutat la Paris cu o victorie spectaculoasă

Tenis de masă - Elizabeta Samara a debutat la Paris cu o victorie spectaculoasă

de Redacția Jurnalul    |    28 Iul 2024   •   07:00
Sursa foto: COSR/Team Romania

Aflată la a cincea prezență la Jocurile Olimpice, jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara și-a început evoluția la Paris 2024 cu o victorie dramatică, pe tabloul de simplu feminin. Românca a eliminat-o în primul tur pe Solomiya Brateyko, din Ucraina.

Elizabeta Samara a pătruns între primele 32 de sportive ale competiției olimpice după un duel echilibrat, cu momente bune de ambele părți în seturile pe care sportivele le-au câștigat.

Samara și-a demonstrat experiența, câștigând în set decisiv cu scorul de 4-3 (6-11, 11-3, 9-11, 11-9, 13-11, 9-11, 11-4).

Românca e revenit de la 1-2 și a condus cu 3-2, după două seturi câștigate greu, unul cu prelungiri. Setul 6 l-a pierdut la fel, după un duel foarte echilibrat, dar decisivul și l-a adjudecat categoric, fără emoții.

În runda următoare, Elizabeta Samara o va întâlni pe învingătoarea meciului dintre Sarah Hanffou (Camerun) și Cheng I-Ching (Taipei).