Jurnalul.ro Sport Sporturi Kenyanul Patrick Kimeli a câştigat Maratornul Internațional București

Kenyanul Patrick Kimeli a câştigat Maratornul Internațional București

04 Oct 2015   •   13:47

Atletul kenyan Patrick Kimeli a câştigat sâmbătă a 7-a ediţie a Maratonului Raiffeisen Bank Bucharest, disputată pe distanţa clasică de 42,195 km, cu timpul de 2h13min15sec, stabilind un nou record al competiţiei.

Kimeli a fost urmat în clasament de aţi 2 africani: etiopianul Bonja Gonza - 2h17min43sec şi kenyanul Cosmas Kigan - 2h19min27sec.

Cursa feminină a fost câştigată de Warjik Zeritu (Etiopia).

Organizatorii au precizat că pentru prima dată, traseul maratonului a fost extins la 33 km, iar cei 42,195 km ai cursei fiind mai frumoşi decât la ediţiile trecute. Asociaţia Bucharest Running Club arătat că, astfel, alergătorii au avut bucuria de a descoperi zone pitoreşti din capitala României.

În cadrul evenimentului a avut loc şi Campionatul Naţional de Maraton, organizat de Federaţia Română de Atletism.

Duminică, în afară de maraton au fost în program semimaratonul (21,097 km), ştafeta (4x10,5 km), precum şi cursa populară pe o distanţă de 3,6 km.

Sâmbătă 3 octombrie s-au desfăşurat întrecerile pentru copii, 5-6 ani şi 6-7 ani (0,85 km), 9-10 ani şi 11-12 ani (1,4 km).

Cu prilejul ediţia a VIII-a a Raiffeisen Bank Bucharest Marathon, ca şi în anii trecuţi, s-au strâns fonduri pentru organizaţii neguvernamentale care acţionează în domeniile sănătăţii şi protejării naturii.