Jurnalul.ro Sport Sporturi Preliminariile Campionatului European 2017. Naţionala masculină a României de tenis de masă a câştigat dramatic cu Cehia

01 Noi 2016   •   22:36

Naţionala masculină de tenis de masă a României a învins Cehia cu scorul de 3-2, marţi seara, la sediul Televiziunii Române, într-un meci dramatic desfăşurat în Grupa J a preliminariilor Campionatului European din 2017.

Punctele tricolorilor, care au condus cu 2-0, au fost aduse de Ovidiu Ionescu şi Hunor Szocs (două).

Ovidiu Ionescu, numărul 64 mondial, a trecut destul de facil în meciul inaugural de Lubomir Jancarik (83 ITTF) cu 3-0 (11-7, 11-8, 11-7).

Hunor Szocs (numărul 117 mondial) a adus al doilea punct României, câştigând cu 3-1 (12-10, 11-7, 9-11, 11-6) în faţa lui Tomas Konecny, cel mai bine clasat ceh în ierarhia mondială (locul 67). Szocs a luat primul set cu 12-10, după ce a revenit de la 8-10. În setul secund a fost condus cu 5-1, dar a întors scorul şi s-a impus cu 11-7. Setul al treilea a fost unul cu răsturnări de scor şi l-a cedat cu 9-11, după ce a avut 9-8.

Adrian Crişan (cel mai bine clasat jucător român în ierarhia mondială, locul 52) a cedat în faţa lui Dmitrij Prokopcov (93 ITTF) cu 2-3 (9-11, 14-12, 11-5, 8-11, 7-11).

Crişan a luat setul al doilea cu 14-12, după ce a fost condus cu 10-7. Apoi a avut 2-1, iar în setul al patrulea a condus cu 7-6, dar a pierdut cu 8-11, în decisiv fiind întrecut cu 11-7.

Cehia a restabilit egalitate, 2-2, după ce Tomas Konecny a dispus de Ovidiu Ionescu cu 3-1 (11-9, 11-6, 9-11, 11-6).

În confruntarea decisivă, Hunor Szocs a trecut de Lubomir Jancarik cu 3-1 (11-7, 10-12, 11-8, 11-8). Szocs a dominat primul set şi s-a impus cu 11-7, l-a cedat pe al doilea cu 10-12, deşi a avut 10-7, apoi a trecut din nou în avantaj (11-8), încheind meciul şi întâlnirea cu 11-8 în setul al patrulea.

Din lotul echipei antrenate de Andrei Filimon şi Ionuţ Ştefan Seni a mai făcut parte şi juniorul Cristi Pletea, aceasta fiind prima victorie a României în faţa Cehiei după aproape şase ani.

În primul meci din grupă, Cehia învinsese Turcia cu scorul de 3-1.

Cehia este lider, cu 3 puncte (2 jocuri), urmată de România, 2 puncte (1 joc), şi Turcia, 1 p (1 j).

România va juca următorul meci pe 22 noiembrie, în deplasare, cu Turcia. Prima clasată se califică direct la turneul final, iar a doua clasată susţine un baraj.

Sursa: AGERPRES