Jurnalul.ro Sport Sporturi Turneul Campioanelor. Simona Halep a pierdut meciul cu Maria Şarapova, în 2 seturi (4-6; 4-6)

26 Oct 2015   •   12:42
Sursa foto: antena3.ro

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, principala favorită a Turneului Campioanelor, a fost învinsă de rusoaica Maria Şarapova cu 6-4, 6-4, marţi, la Singapore, într-un meci din Grupa Roşie a competiţiei dotate cu premii totale de 7 milioane de dolari.

Halep, numărul doi mondial, nu a reuşit să depăşească acest veritabil complex Maria Şarapova, în faţa căreia a pierdut toate cele şase meciuri.

Românca, după 6-0, 6-3 cu italianca Flavia Pennetta în meciul de debut, s-a recunoscut învinsă în faţa rusoaicei după o oră şi 54 de minute de joc. Şarapova, care a învins-o pe Agnieszka Radwanska în trei seturi, este cu un pas în semifinale, graţie celor două victorii.

Şarapova, numărul patru mondial, a început mai bine meciul şi a condus cu 2-0, dar Halep a revenit imediat şi a restabilit egalitatea. Cele două au mers cap la cap în continuare, Simona nereuşind să profite de erorile comise de Şarapova (6 duble greşeli în total).

Halep a făcut apel la antrenorul Darren Cahill la 5-4 pentru Şarapova, dar acest lucru nu s-a dovedit a fi de bun augur şi Şarapova a luat primul set cu 6-4.

Maria Şarapova, care a câştigat Turneul Campioanelor în 2004, a început excelent manşa secundă şi s-a desprins la 3-0. Fostul lider mondial a ajuns apoi la 5-1, însă Halep a avut o tresărire de orgoliu şi a luat trei ghemuri la rând, apropiindu-se la 5-4. Şarapova şi-a chemat şi ea antrenorul şi a reuşit să rupă seria româncei, câştigând meciul contra serviciului, cu 6-4, 6-4.

În precedentele cinci meciuri, Şarapova s-a impus în 2012 în turul al treilea la Indian Wells cu 6-4, 6-4 şi în primul tur la Beijing cu 7-5, 7-5, iar în 2014 a câştigat în finală la Madrid, cu 1-6, 6-2, 6-3, şi finala la Roland Garros, cu 6-4, 6-7 (5), 6-4, şi în sferturi la Cincinnati, cu 3-6, 6-4, 6-4.

Pentru a se califica în semifinale, Halep, finalistă la ediţia precedentă, este nevoită să o învingă joi pe Agnieszka Radwanska, poloneza fiind ieşită din cursă după cele două eşecuri. Marţi, Pennetta a dispus cu 7-6 (5), 6-4 de Radwanska.

Situaţia între Halep şi Radwanska este una egală, fiecare având patru victorii. Poloneza s-a impus în 2011 în turul al treilea la Australian Open, cu 6-1, 6-2, în 2012 în finala de la Bruxelles, cu 7-5, 6-0, în 2013 în semifinale la Auckland, cu 6-3, 6-1, şi în 2014 în semifinale la Indian Wells, cu 6-3, 6-4. Simona a învins în turul al doilea la Roma, în 2013, cu 6-7 (2), 6-1, 6-2, de două ori în 2014, la Doha, tot în semifinale, 7-5, 6-2, şi la Singapore, în semifinale, cu 6-2, 6-2, şi anul acesta la Toronto, cu 0-6, 6-3, 6-1 în sferturi.

Halep şi-a asigurat un cec de 283.000 dolari şi 300 de puncte WTA.

Sursa: Agerpres