
Creșterea costurilor dobânzilor face ca împrumuturile să fie mai scumpe, iar debitorii trebuie să fie mai atenți la modul în care folosesc banii.
Între 2021 și 2024, cheltuielile cu dobânzile raportate la PIB au ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimii 20 de ani. Guvernele țărilor membre OCDE au plătit în medie 3,3% din PIB pentru dobânzi, mai mult decât au alocat pentru apărare.
Chiar dacă băncile centrale au început să reducă dobânzile, costurile de împrumut rămân mult mai mari decât înainte de 2022, iar acest lucru va continua să afecteze economiile.
„Datoria tot mai mare și costurile ridicate ale împrumuturilor pot îngreuna accesul la finanțare în viitor, exact când este cea mai mare nevoie de investiții”, se arată în raportul OCDE.
În următorii trei ani, multe țări și companii trebuie să ramburseze împrumuturi mari. Aproape jumătate din datoria guvernamentală și o treime din datoria companiilor trebuie refinanțate până în 2027. Țările sărace sunt cele mai expuse riscului, deoarece peste 50% din datoria lor ajunge la scadență în această perioadă.
Serdar Celik, expert OCDE, a avertizat că este important ca împrumuturile să fie folosite pentru creșterea economiei.
„Dacă sunt folosiți bine, banii împrumutați nu sunt o problemă. Dar dacă se acumulează datorii fără a aduce beneficii economiei, atunci pot urma vremuri grele”, a spus Serdar Celik.

OCDE recomandă țărilor emergente să își dezvolte piețele financiare interne, astfel încât să nu depindă de împrumuturi în valută, care pot deveni mai costisitoare în timp.
(sursa: Mediafax)