x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Ştiri Observator Burduja, despre Neptun Deep: Se forează. Au trecut de 1.000 de metri

Burduja, despre Neptun Deep: Se forează. Au trecut de 1.000 de metri

de Redacția Jurnalul    |    28 Mar 2025   •   23:00
Burduja, despre Neptun Deep: Se forează. Au trecut de 1.000 de metri

Prima sondă forează și a trecut de 1.000 de metri, a declarat vineri ministrul Energiei Sebastian Burduja, referindu-se la proiectul Neptun Deep.

Ministrul Energiei a spus vineri că România este pe primul loc în UE în ceea ce privește producția de gaz.

„România anul trecut a marcat o premieră: a devenit numărul 1 la producția de gaz din UE, am bătut Olanda, eram pe locul doi, am trecut pe locul 1. (...) Suntem pe locul întâi și vă dați seama că, la finalul anului următor, cînd vom avea și Neptun Deep vom fi de departe numărul 1 și vom avea acest mare atu în mânecă”, a spus Burduja la Antena3 CNN.

El a spus că forajele merg „foarte bine”

„Deja prima sondă se forează, au trecut de 1.000 de metri, merge foarte bine, urmează încă 9 sonde și ele sunt de la adâncimi între 100 și 1.000 de metri”, a explicat ministrul Energiei.

Burduja a anunțat la începutul săptămânii că a început forajul în blocul Neptun Deep, în largul Mării Negre, la 160 km de țărm.

Potrivit ministrului, forajul a început duminică, 23 martie 2025, la ora 13.00. Burduja susține că, de acolo, în 2027 sau poate chiar mai curând, va fi scos gaz pentru România și pentru întreaga regiune.

(sursa: Mediafax)

 

×
Subiecte în articol: neptun deep sebastian burduja