Unul dintre buchete avea un mesaj scris de mână: "Farewell, Lilibet" ("Rămas bun, Lilibet" - n.r.), o referire la numele de alint din copilărie al reginei.
Steagul din curtea Ambasadei este coborât în bernă, pentru a comemora suverana. Ambasadorul Marii Britanii la Bucureşti, Andrew Noble, a ţinut o scurtă declaraţie, în care a vorbit despre personalitatea Reginei Elisabeta a II-a sale, dar şi despre cât de emoţionat a fost de mesajele românilor.