"În coaliţie, noi am stabilit, există un acord de coaliţie. Sunt convins că Antonescu are prima şansă să intre în turul doi, din toţi candidaţii care acum sunt pe teren sau încearcă să intre pe teren. Şi, dacă intră în turul doi, atunci trebuie să luptăm să câştige turul doi Antonescu", a afirmat Kelemen Hunor, într-un interviu pentru Antena 3 CNN.
Întrebat ce va face Victor Ponta, care s-ar putea să candideze, el a arătat că nu au mai discutat de mult timp.
"Eu cum n-am vorbit cu Victor Ponta... Nici nu mai ştiu de când. Deci, nu ştiu ce face Victor Ponta. (...) Am înţeles că e la Washington. Deci, dacă e la Washington, trebuie să fii sănătos şi în forţă, dar nu ştiu ce planuri politice are Victor Ponta. (...) Marcel Ciolacu a fost cel care, în decembrie, a zis să trecem numele lui Crin Antonescu în acordul de coaliţie. Marcel Ciolacu, săptămâna trecută, când discutasem despre alegerile prezidenţiale, era extrem de clar şi ferm: "Mergem aşa cum ne-am înţeles". Deci, eu nu am dubii în acest sens", a adăugat Kelemen Hunor.
El a subliniat că nu doreşte să facă speculaţii privind sondajele pentru prezidenţiale.
"Eu nu am văzut sondajele celor de la PSD şi PNL. (...) Până când nu văd eu cifrele, nu vreau să intru în speculaţii, dar sunt convins că nimeni nu are niciun interes de a rupe un acord de coaliţie şi sunt ferm convins că domnul Antonescu e pregătit să intre în această competiţie electorală", a menţionat liderul UDMR.
AGERPRES


