Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor: Barça bate la Madrid şi e cu un pas în finală

Liga Campionilor: Barça bate la Madrid şi e cu un pas în finală

27 Apr 2011   •   14:23
Sursa foto: /Reuters

Barcelona şi-a luat revanşa pentru înfrângerea din finala Cupei Spaniei şi a învins cu 2-0 la Madrid în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor, iar Real i-a pierdut pentru retur şi pe Sergio Ramos şi Pepe, dar şi pe antrenorul Jose Mourinho, trimis în tribună aseară.

Catalanii au avut prima ocazie după 10 minute, când şutul lui Villa la colţul lung a trecut puţin pe lângă poartă. Barcelona a mai avut o mare şansă în prima repriză, dar Casillas a intervenit excelent la şutul lui Xavi. De partea cealaltă, Real a pus presiune pe adversari la loviturile libere din preajma careului şi a fost cel mai aproape de gol în prelungirile primei părţi, când şutul lui Ronaldo a fost respins cu greu de Valdes.

Tensiunea a escaladat la pauză, când portarul de rezervă al catalanilor, Jose Pinto, a fost eliminat după un incident petrecut pe drumul spre vestiare. Meciul a continuat în aceeaşi manieră şi la reluare. Mai întâi, Sergio Ramos a primit galben şi va fi suspendat pentru retur, apoi Realul a rămas în zece după eliminarea lui Pepe pentru o intrare periculoasă la Alves. Nemulţumit de decizia centralului Wolfgang Stark, Jose Mourinho a fost şi el trimis în tribună pentru proteste.

În superioritate numerică, Barcelona a dat lovitura în minutul 76, prin Messi, care a reluat la colţul scurt după o cursă şi o centrare foarte bună a nou-intratului Afellay. Messi a punctat decisiv în minutul 87, când, plecat de la 40 de metri de poarta lui Casillas, a înşirat pe drum patru adversari şi a înscris cu un şut la colţul lung.

Liga Campionilor, semifinale (prima manşă):

Real Madrid - FC Barcelona 0-2 (rezumat video)
A marcat: Messi 76, 87
Eliminat: Pepe 61

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Ramos, Albiol, Marcelo - Xabi Alonso, Pepe, L. Diarra - Özil (46 Adebayor) - Cristiano Ronaldo, Di Maria. Antrenor: Jose Mourinho
FC Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Busquets, Puyol - Xavi, Mascherano, Keita - Villa (90 Sergi Roberto), Messi, Pedro (71 Afellay). Antrenor: Josep Guardiola
Arbitru: Wolfgang Stark (Germania)

Manşa secundă va avea loc marţi, 3 mai, la Barcelona.

ŞTIAŢI CĂ...
* Real Madrid au eliminat-o de două ori Barcelona în semifinale în drum spre câştigarea C1, în 1960 şi 2002
* Madrilenii, care au câştigat trofeul de nouă ori, ţintesc a 13-a finală după un număr record de apariţii în semifinale, 22
* În precedentele 211 întâlniri directe, Real are un uşor avantaj, cu 86 de victorii, faţă de cele 82 ale catalanilor. Alte 43 de meciuri s-au încheiat la egalitate
* Golul marcat de Cristiano Ronaldo în returul sfertului cu Tottenham a fost al 900-lea marcat de madrileni în competiţiile europene, Real fiind prima echipă care atinge această bornă
* Întâlnirea de azi vine la exact 51 de ani după victoria obţinută de Real în faţa Barcelonei, scor 3-1, în manşa secundă a semifinalei Cupei Campionilor Europeni. Madrileni s-au impus cu scorul general de 6-2 şi au câştigat apoi şi finala, după 7-3 în finala cu Eintracht Frankfurt
* În sezonul următor, de data aceasta în primul tur, Barcelona a eliminat-o pentru prima oară pe Real, după 2-2 în prima manşă şi 2-1 în retur
* În ultima întâlnire directă în semifinalele Ligii Campionilor, Real a trecut mai departe cu scorul general de 3-1
* Barcelona are un palmares negativ în semifinalele C1, calificându-se de cinci ori în ultimul act, în alte şase rânduri fiind eliminată
* Trupa lui Pep Guardiola a câştigat în această ediţie a Ligii Campionilor doar două din cele cinci meciuri jucate în deplasare, în timp ce Real Madrid a câştigat toate întâlnirile disputate pe teren propriu